ثبت فروشگاه

فرز انگشتی

فرز انگشتی یا سنگ انگشتی نوعی فرز است که جهت تراشکاری و فرزکاری های گوناگون، مورد استفاده قرار می گیرد. از این ابزار جهت انجام فعالیت های هنری مانند ظریف کاری، حکاکی، منبت کاری و دیگر موارد استفاده می شود. همچنین فعالیت های مورد نظر را بر روی متریال های چوبی، فلزی و پلاستیکی می توان انجام داد. این دستگاه نوعی فرز مستقیم است که شفت خروجی یا اسپیندل آن، در راستای شفت خروجی موتور قرار گرفته است. لازم به ذکر است که این فرز از کاربرد صنعتی تری نسبت به فرز مینیاتوری برخوردار است. جهت اطلاع از قیمت فرز انگشتی با مراجعه به سایت راندنو می توانید لیست فروشندگان این ابزار را مشاهده نمایید. راندنو امکان خرید سنگ انگشتی را برای شما فراهم نموده است.

به طور کلی با استفاده از این ابزار می توان بر روی بسیاری از متریال های سخت و نرم از قبیل فلزات و سرامیک، پرداختکاری های ظریف را انجام داد. همچنین استفاده از فرزهای انگشتی در مجسمه سازی، قالب سازی و ظریف کاری‌‌های مربوط به چوب، از کاربرد به سزایی برخوردار هستند. این فرز از یک موتور کوچک و چند چرخ دنده برخوردار است که موجب چرخش شفت اصلی می شوند. همچنین سایز کولت این ابزار میان 6 تا 8 میلی متر است. این دستگاه با توان و سرعت های گوناگونی تولید و به بازار عرضه می شود. انواع فرزهای انگشتی در سایزهای گوناگونی تولید می شوند که معمول ترین سرعت آن، 30000 دور در دقیقه است.

کار با فرز انگشتی به گونه ای است که باید سری متناسب با آن را بر روی این محصول نصب نمایید. سنگ های انگشتی مخروطی، کروی و سنباده ها از انواع سری ها و تجهیزاتی هستند که جهت نصب بر روی این فرزها استفاده می شوند. کاربرد انواع سری فرز انگشتی به گونه ای است که بر روی دستگاه نصب می شود و فرزکاری مورد  نظر را انجام می دهد. این متعلقات باتوجه به جنس قطعه کار، در شکل های مختلف مخروطی، کروی، استوانه ای و شکل های دیگر، تولید و عزضه می شوند.

فرز انگشتی

انواع فرز انگشتی براساس منبع تغذیه

این فرزها مانند دیگر ابزارآلات باتوجه به منبع تغذیه به چند دسته تقسیم می شوند. پس از پاسخ به سؤال فرز انگشتی چیست و چه کاربردی دارد؟ به آشنایی با منبع تغذیه این ابزار کارآمد می پردازیم.

فرز انگشتی برقی

نوع برقی این ابزار همانطور که از نامش مشخص است، توسط جریان برق شهری کار می کند. استفاده از این نمونه زمانی کاربرد دارد که قصد داشته باشید بدون وقفه فعالیت مورد نظر خود را انجام دهید. نمونه برقی این محصول برای مصارف صنعتی و سنگین تر، گزینه مناسبی به شمار می آید.

فرز انگشتی شارژی

در نمونه شارژی این محصول، یک باتری به کار رفته است که انرژی مورد نیاز این ابزار را تأمین می کند. استفاده از این نمونه زمانی کاربرد دارد که دسترسی به پریز برق امکان پذیر نباشد. نوع باتری این ابزار برای مصارف خانگی و کوچک کارگاهی کاربرد دارند.

فرز انگشتی بادی

سنگ انگشتی هایی که منبع تغذیه آنها باد است، انرژی مورد نیاز خود را از طریق کمپرسور باد به دست می آورند. این نوع از فرزهای انگشتی از سرعت بالایی نسبت به دیگر انواع این محصول برخوردار هستند.

انواع فرز انگشتی براساس کاربرد

این محصول باتوجه به کارایی هایی که دارد، در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شود. در ادامه به آشنایی با انواع سنگ انگشتی باتوجه به کاربردی که دارند، می پردازیم.

فرز انگشتی گلو کوتاه 

همانطور که از نام این فرز مشخص است، از یک سری کوتاه برخوردار است. انواع فرزهای انگشتی گلوکوتاه جهت انجام کارهای ظریف تر که دسترسی به آن ها آسان است، استفاده می شوند. به طور معمول از نوع گلوکوتاه این فرز برای انجام فعالیت های سنگ زنی و سنباده زنی مورد استفاده قرار می گیرد.

فرز انگشتی گلو بلند 

انواع فرز گلوبلند جهت ایجاد دسترسی راحت تر به نقاط حساس طراحی شده اند. این فرز از یک سری بلند برخوردار است و این امکان را در اختیار شما قرار می دهد تا به راحتی سطوح غیر قابل دسترسی را برش بزنید. دسترسی به مناطقی مانند داخل حفره ها و لوله ها، دشواری هایی به همراه دارد. از این رو استفاده از مدل گلو بلند این ابزار جهت دسترسی به این مناطق، گزینه مناسبی به شمار می آیند.

انواع فرز انگشتی

کاربرد سنگ انگشتی

ابزار فرز انگشتی از کاربرد ویژه ای در صنایع مختلف برخوردار است. از این ابزار می توان جهت انجام فعالیت های هنری استفاده نمود. همچنین از فرز انگشتی برای حکاکی بر روی چوب استفاده می شود که از رایج ترین کاربرد این فرز به شمار می آید. در ادامه به تعدادی از رایج ترین کاربردهای این ابزار می پردازیم.

 • زنگ زدایی اجسام و بدنه خودرو
 • منبت کاری و ظریف کاری
 • پولیش فلزات
 • از سری فرز انگشتی برای سنگ می توان جهت انجام فعالیت هایی مانند ساب زنی و سنگ زنی استفاده نمود.
 • ساخت مبلمان
 • ایجاد نقش های متنوع بر روی شیشه و کریستال
 • استفاده جهت فرنچ ناخن در سالن های زیبایی
 • تیز کردن تیغ ها و لوازمات باغبانی
 • سنباده زنی سطوح گوناگون
 • سری فرز انگشتی برای چوب به گونه ای طراحی شده است که می توان فرزکاری ظریف بر روی متریال های چوبی را به آسانی انجام داد. از این رو استفاده از این ابزار در صنایع چوب و نجاری کاربردهای زیادی دارد.
 • جلا دادن طلا و جواهرات
 • پاک کردن رنگ از سطوح گوناگون
 • تراش مجسمه
 • برش فلزات و سنگ های قیمتی
 • تعمیرات ماشین و اتوموبیل
 • از سری فرز انگشتی برای آهن می توان برای انجام کارهایی مانند زنگ زدایی اجسام فولادی و آهنی استفاده نمود.

کاربرد فرز انگشتی

اجزای تشکیل دهنده و متعلقات فرز انگشتی

برای استفاده از این ابزار و افزایش راندمان کاری، باید از ابزارهای خاصی استفاده نمایید. در لیست زیر به تعدادی از رایج ترین اجزایی که بر روی این دستگاه نصب می شوند پرداخته شده است:

 • انواع تیغ فرز
 • سنگ
 • سنباده
 • اسکاچ
 • نمد

تفاوت فرز انگشتی و مینیاتوری

رایج ترین فرق فرز مینیاتوری و انگشتی در کارکرد و قدرت این دو ابزار است. فرزهای مینیاتوری قدرت کمتری نسبت به انواع انگشتی دارند. از این رو جهت انجام ظریف کاری های گوناگون، انتخاب مناسبی هستند. در ادامه به اصلی ترین تفاوت هایی که موجب تمایز این دو ابزار از یکدیگر شده است، پرداخته شده است:

 • تفاوت در ابعاد و اندازه، یکی از عواملی است که میان دو فرز تفاوت هایی ایجاد کرده است. نوع انگشتی نسبت به نوع مینیاتوری، ابعاد و اندازه بزرگتری دارد.
 • یکی دیگر از تفاوت های مهم این دو مدل، در سایز کولت آنها است. انواع فرز مینیاتوری از کولت های کوچکتری استفاده می کنند در حالی که سایز کولت به کار رفته در نوع انگشتی، به طور معمول 6 تا 8 میلی متر است.
 • وزن و توان موتور از دیگر فاکتورهایی هستند که موجب تفاوت این دو ابزار شده اند.

تفاوت فرز انگشتی و فرز مینیاتوری

راهنمای خرید فرز انگشتی

حین خرید این محصول باید به موارد خاصی توجه داشته باشید. در ادامه به نکات مهم در انتخاب و خرید سنگ انگشتی می پردازیم.

نوع فرز

توجه به نوع این فرز باتوجه به کاربرد و نیاز شما، یکی از اصلی ترین پارامترهای مهم در خرید این ابزار است. همانطور که در ابتدا به طور کامل با انواع این ابزار آشنا شدید، می توانید نوع گلو بلند و یا گلو کوتاه آن براساس کاربرد خود انتخاب نمایید.

توان و قدرت موتور

یکی از مهم ترین و بارزترین ویژگی های ابزارآلات برقی، توان یا قدرت موتور آن است. در مدل های برقی این پارامتر بر اساس وات و در مدل های شارژی برحسب ولت سنجیده می شود. هنگام خرید این دستگاه انگشتی باتوجه به کاربرد خود، نوع مناسب این محصول را انتخاب نمایید. لازم به ذکر است که هر چه توان دستگاه بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر است.

خرطومی فرز انگشتی

این قطعه از یک لوله فنر یا فنر فولادی که داخل یک شلنگ پلیمری قرار گرفته است، تولید می شود. طول این محصول تقریباً ۶۰ سانتی متر است. این قطعه از یک خرطومی برخوردار است که مته فرز انگشتی و تیغه ها به آن متصل می شوند. با استفاده از فرز انگشتی خرطومی شما دیگر نیازی به در دست گرفتن این محصول ندارید. شلنگ خرطومی از وزن کمی برخوردار است و با استفاده از این قطعه، دست شما حین انجام کار خسته نمی شود. درنتیجه با استفاده از این متعلقات، تسلط شما بر روی قطعه کار افزایش می یابد.

لازم به ذکر است که از این قطعه، به منظور انجام کارهای دقیق و ظریف استفاده می شود. 

سرعت گردش آزاد

ازدیگر پارامترهای مهم در انتخاب این ابزار، توجه به میزان سرعت گردش آزاد دستگاه است. این معیار نسبت به فعالیت شما، متفاوت است. منظور از سرعت گردش آزاد، سرعت گردش تیغه یا دیسک فرز است که بر حسب متر بر ثانیه سنجیده می شود.

قابلیت کنترل سرعت 

کنترل سرعت یکی از قابلیت هایی است که در بسیاری از ابزارهای برقی و شارژی وجود دارد. به کمک این قابلیت می توانید سرعت دستگاه را به راحتی کنترل نمایید. برخورداری از کلید کنترل سرعت موجب افزایش کیفیت کار و راحتی شما حین انجام فعالیت مورد نظر می شود. 

باتری

یکی از پارامترهای مهم در انتخاب نوع شارژی این محصول، توجه به نوع باتری است. به طور معمول باتری های به کار رفته در این محصول از نوع نیکل کادمیوم و یا لیتیوم یون هستند. توجه نمایید که باتری های لیتیومی نسل جدید باتری ها هستند و از طول عمر بالاتری برخوردار هستند.

سایز کولت 

کولت در فرزها به منزله سه نظام در دریل است. وظیفه این قطعه محکم کردن مته و ابزار است. در فرزهای انگشتی از کولت های سایز 6 و 8 میلی متری استفاده می شود. سایز کولت رابطه مستقیم با سایز تیغه و مته دارد. به همین علت باید از مته ها یا تیغه هایی با سایز 6 و 8 میلی متری استفاده کرد.

تیغه و مته فرز انگشتی

مته ها و تیغه های گوناگونی در بازار موجود هستند که بر روی این دستگاه نصب می شوند. از این قطعات به منظور ایجاد برش و سوراخ بر روی متریال های مختلف استفاده می شود. تنها به این نکته توجه نمایید که سایز مته و تیغه این ابزار باید با کولت دستگاه متناسب باشد.

بهترین فرز انگشتی 

در حال حاضر شرکت های متعددی به تولید این ابزار کارآمد پرداخته اند. در ادامه به معرفی محبوب ترین و معتبرترین برندهای تولیدکننده سنگ انگشتی می پردازیم. توجه نمایید که جهت تهیه فرز انگشتی ارزان با مراجعه به سایت راندنو می توانید لیست فروشندگان این ابزار را مشاهده نمایید.

فرز انگشتی رونیکس

برند رونیکس یکی از شناخته شده ترین و معتبرترین شرکت های تولیدکننده انواع ابزارآلات در جهان است. این برند توسط محمدرضا رامخو در سال 1379 تأسیس شد. محصولات تولیدشده این برند طبق استانداردهای بین المللی تولید و به بازار عرضه می شوند. از بهترین سنگ انگشتی تولیدشده توسط این برند می توان به فرز انگشتی رونیکس 3302، 3401، 3402، فرز انگشتی گلو کوتاه رونیکس مدل 3301 و موارد دیگر اشاره کرد.

فرز انگشتی ماکیتا

ماکیتا یکی از برترین و محبوب ترین ارائه دهندگان انواع ابزارآلات در جهان است. این برند توسط ماسابورو ماکیتا در سال 1915 تأسیس شد. محصولات این برند از کیفیت بالا و قیمت مقرون به صرفه ای برخوردار هستند. از برترین سنگ انگشتی این برند می توان از مدل های 906، gd0600 ،mgd100 ،gd0800c و مدل های دیگر نام برد.

فرز انگشتی باس

باس یکی از پرفروش ترین برندهای ابزار در جهان است. ابزارآلات این شرکت ساخت کشور چین هستند و از کیفیت بالایی برخوردار هستند. از برترین سنگ انگشتی های این برند می توان به فرز انگشتی باس مدل 260pcs ،bs 311 ،boss pro و دیگر مدل ها اشاره نمود.

فرز انگشتی کرون

شرکت کرون یکی از شناخته شده ترین برندهایی است که به تولید انواع دستگاه فرز و دیگر ابزارآلات برقی پرداخته است. این برند در حال حاضر از 10 کارخانه در کشور چین برخوردار است و در تلاش برای توسعه محصولات خود است. ابزارآلات این برند نیز از کیفیت بالایی برخوردار هستند و براساس استانداردهای لازم تولید می شوند. فرز انگشتی کرون مدل ct13308 ،ct13428 ،ct13307 و موارد دیگر از برترین دستگاه های سنگ انگشتی هستند که توسط این برند به بازار عرضه شده اند.

فرز انگشتی توسن

توسن یکی از محبوب ترین و نام آشنا ترین برندهای ایرانی است که در حوزه تولید ابزارآلات، توانسته است جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص دهد. محصولات این برند از کیفیت بالایی برخوردار هستند و باتوجه به استانداردهای بین المللی تولید و عرضه می شوند. فرز انگشتی توسن مدل 3314 یکی از پرطرفدارترین فرزهای انگشتی است که مورد استفاده کاربران بسیاری قرار گرفته است.

فرز انگشتی سیلور

سیلور یکی از محبوب ترین تولیدکنندگانی است که در زمینه فرزهای حکاکی و لوازم جانبی این محصولات فعالیت می کند. این شرکت با بیش از 30 سال سابقه در حوزه ابزارآلات تراشکاری و اندازه گیری و فرزهای تخخصصی، در میان کاربران بسیار محبوب واقع شده است. فرز انگشتی سیلور مدل gtp01a13 ،gtp01a15 ،gt-set100 ،gtp01a23 و انواع دیگر، از پرمصرف ترین سنگ های انگشتی ارائه شده توسط این برند هستند.

فرز انگشتی بوش

برند بوش یکی از وسیع ترین و معتبرترین تولیدکنندگان ابزارآلات و لوازم خانگی در جهان است. این برند در سال 1886 توسط رابرت بوش در آلمان تأسیس شد. از محبوب ترین سنگ انگشتی تولیدشده توسط این شرکت می توان به مدل های GGS 28-C ،GGS 28 CE و فرز انگشتی بوش 1210 اشاره نمود.

فرز انگشتی نوبل، محک، ماکیتا، توسن، آاگ و ... از دیگر شرکت هایی هستند که برترین فرزهای انگشتی را تولید و ارائه می نمایند.

قیمت فرز انگشتی 

قیمت سنگ انگشتی به عوامل محتلفی مانند برند تولیدکننده، توان، سرعت گردش، برخورداری از قابلیت کنترل سرعت و مواردی از این قبیل، بستگی دارد. یکی از مهم ترین عوامل تأثیرگذار بر قیمت این ابزار، توان و قدرت دستگاه است. توجه نمایید که هر چه توان و قدرت دستگاه بالاتر باشد قیمت آن نیز بیشتر می شود. نوع فرز از دیگر عواملی است که بر قیمت آن تأثیر می گذارد. جهت تهیه سنگ انگشتی فلزی با مراجعه به سایت راندنو می توانید به صورت مستقیم با فروشندگان این ابزار ارتباط برقرار نمایید.

خرید فرز انگشتی 

برای خرید سنگ انگشتی می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت سنگ انگشتی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


بازه سرعت


بازه توان